Dávame do pozornosti ďalšiu iniciatívu Európskej komisie (EK), reagujúcu na pandémiu COVID-19.
Podstatou iniciatívy, schválenej dňa 23.2.2021 pod názvom Oznámenie o predvídaní hrozieb v súvislosti s novými variantami COVID-19 (tzv. inkubátor HERA), by mala byť rýchla detekcia nových variantov vírusu, vývoj nových vakcín, založenie európskej siete pre klinické skúšky, urýchlenie procesu schvaľovania vakcín a výrobných vakcín.
Hlavným a politicky najviditeľnejším nástrojom pre dosiahnutie vyššie uvedených cieľov budú finančné zdroje. Konkrétne ide o 75 mil. EUR na podporu sekvenovania a vývoj PCR testov na detekciu nových variantov vírusu, 30 mil. eur na podporu projektov na výskum nových variantov z Horizonu 2020 a ďalších 120 mil. na výskumné aktivity súvisiace s pandémiou z Horizonu Europe. V súvislosti s novými variantmi EK zároveň aktualizuje súčasné alebo uzavrie nové predbežné kúpne zmluvy s výrobcami vakcín, ktoré budú financované z Nástroja núdzovej pomoci (ESI).
Samotný návrh je zároveň prípravou novej agentúry Európskej únie pre reakciu na krízové situácie (HERA - European Health Emergency Preparedness and Response Authority), ktorej vznik má Európska komisia navrhnúť ku koncu roka 2021. V tomto kontexte je možné očakávať, že na kľúčové aktivity spojené s testovaním, výskumom a vývojom vakcín bude postupne vyčleňovaných viac finančných zdrojov.
Z pohľadu Slovenska ide o dôležitý návrh, keďže prvýkrát poskytuje členským štátom reálne (finančné) možnosti ako získať zdroje na riešenie najpáčivejších tém (testovanie a vakcíny) spojených so súčasnou krízou. Navrhované zdroje sú alebo budú súčasťou priamo riadených programov Európskej komisie. Pre získanie týchto zdrojov je preto okrem aktívneho lobingu v Bruseli nutné mať aj vhodne vytypované a pripravené projekty.
Vývoj navrhovaných riešení najmä s ohľadom na zapojenie sa slovenských vedeckých subjektov bude sledovať Stále zastúpenie EÚ Brusel.