Sofia, 4.6. – 5.6. 2024 - Začiatkom júna 2024 sa v bulharskej Sofii uskutočnilo dvojdňové podujatie Granty EHP a Nórska: Spolupráca podnikov a Európska zelená dohoda. Bolo zamerané na prekonanie výziev, ktorým čelí zmena klímy a zhoršovanie životného prostredia, ako aj na identifikáciu možností spolupráce európskych podnikov v oblasti zelených riešení. Nechýbali na ňom ani zástupcovia Výskumnej agentúry a slovenských prijímateľov Nórskych grantov.

Podujatie zorganizovalo Innovation Norway spolu s EASi ja KredExi ühendasutus DGPM, Directorate General for Maritime Policy Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra, LIAA Inovacijų agentūra Rannís, The Icelandic Centre for Research Secretaria, Geral do Ambiente, Výskumná agentúra, Polish Agency for Enterprise Development.

Nosnými témami boli:

  • Zachytávanie a skladovanie uhlíka
  • Digitalizácia udržateľného modrého hospodárstva
  • Suroviny
  • Vodík pre ekologickejšiu dopravu
     

Zelená dohoda ako zdroj príležitostí pre európske podniky

Elisabeth Svanholm Meyer,Turi Bakke a Zornitsa Roussinova začali deň diskusiou o obrovských príležitostiach pre podniky vyplývajúcich z Európskej zelenej dohody.

Panelová diskusia s moderátorom Magnarom Ødelienom spolu s Milenou Stoychevou, Kalinom Marinovom a Kasparom Grīnbergsom sa venovala cieľom a dopadom Zelenej dohody. Vyplynulo z nej, že inovácie vychádzajú z podnikov, pričom podniky sú lídrami pri plnení cieľov Zelenej dohody. Spolupráca je jedinou cestou vpred. Následný networking podporil potenciálne partnerstvá medzi účastníkmi.

Vodík a kritické suroviny v prezentáciách aj panelovej diskusii

Medzi kľúčové témy 1. dňa patrili vodík a kritické suroviny, ktoré výborne moderovali Thomas Bjørdal a Teresė Škutaitė. V tematických sekciách vystúpili vynikajúci rečníci zo siedmich rôznych krajín, ktorí zastupovali kľúčových aktérov a zainteresované strany z rôznych odvetví. 

Modré hospodárstvo a uhlík v centre pozornosti 

Druhý deň sa niesol v duchu dvoch tém - modré hospodárstvo a uhlík. Každá z nich bola obsiahnutá v 4 prezentáciách a panelovej diskusii. Posledné minúty stretnutia boli venované otázkam a odpovediam. K digitalizácii modrého hospodárstva sa svojou prezentáciou vyjadril aj zástupca SR Pavol Dvoriak zo spoločnosti BAMIDA. Ukončením dňa bol popoludňajší B2B Matchmaking.

Partnerstvá a spolupráca 

Spolupráca je kľúčom k riešeniu výziev v oblasti zelenej transformácie. Prínosmi podujatia boli pútavé prezentácie, nové nápady, inšpirácie a silný zmysel pre spoluprácu s cieľom posunúť zelené inovácie vpred.