V piatok 8. novembra 2024 hostil Hotel Bôrik takmer 60 účastníkov Záverečnej konferencie programu Rozvoj obchodu, inovácií a malých a stredných podnikov, známeho aj ako „Biznis a inovácie“ alebo BIN, ktorého správcom je Výskumná agentúra.
Okrem prijímateľov Grantov EHP a Nórska pozvanie prijali aj významní hostia, ako Ján Hrinko, štátny tajomník Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Bjørn Christian Rydmark, zástupca veľvyslankyne Nórskeho kráľovstva vo Viedni, zástupcovia donorských programových partnerov - Magnar Ødelien – riaditeľ Innovation Norway a Benedicte Einarsen, Senior Advisor zo spoločnosti HK-dir a Zuzana Nedbalová z Národného kontaktného bodu, ktorým je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.
Konferenciu oficiálne otvoril generálny riaditeľ Výskumnej agentúry, Marek Mrva, ktorý následne odovzdal slovo štátnemu tajomníkovi ministerstva školstva a ďalším významným hosťom. Jáno Hrinko vo svojom prejave poukázal na význam Grantov EHP a Nórska pri podpore projektov integrujúcich moderné trendy a inovácie do vzdelávania, čím prispievajú k zvýšeniu kvality vzdelávania, zlepšeniu zručností pedagógov a študentov.
Kľúčové fakty, výsledky, výstupy a indikátory programu Biznis a inovácie predstavili vo svojich prezentáciách Soňa Sulíková, riaditeľka Odboru grantov EHP a Nórska a Peter Turlik, manažér vzdelávacieho komponentu. Ťažiskovými oblasťami Programu boli zelené inovácie v priemysle a verejnoprospešné technológie a pomoc starším a chorým osobám pri samostatnom bývaní. Vzdelávacia časť Programu podporila inštitucionálnu spoluprácu a medzinárodnú mobilitu medzi inštitúciami vysokoškolského vzdelávania, strednými školami a podnikmi na Slovensku a v donorských štátoch. Výskumná agentúra v rámci Programu vyhlásila 5 výziev na predkladanie žiadostí o projekt, z toho 3 schémy malých grantov. K 30.04.2024 bolo implementovaných a dokončených 34 projektov, pričom 20 z nich bolo zameraných na biznis a zvyšných 14 na vzdelávanie. Dôležitou súčasťou Programu bolo nadväzovanie projektových partnerstiev a bilaterálna spolupráca s podnikmi, školami a univerzitami z donorských krajín. Okrem toho finančnú podporu dostalo aj 19 menších iniciatív podporených príspevkom z Fondu pre bilaterálne vzťahy, ktoré profitovali z partnerstiev s nórskymi a islandskými subjektmi.
Deväť vybraných projektov financovaných z Grantov EHP a Nórska bolo len vzorkou úspešnej implementácie programu. Tieto boli prezentované v dvoch blokoch. Blok prezentácií 4 vzdelávacích projektov otvorila zástupkyňa donorského programového partnera Benedicte Einarsen z HK-Dir v Nórsku. Druhý blok prezentácií projektov bol zameraný na biznis a uviedol ho Magnar Odeliena z Innovation Norway. Hlavné prínosy Grantov možno zhrnúť nasledovne:
zvýšenie konkurencieschopnosti slovenských podnikov
ekologizácia výroby
zavedenie inovatívnych riešení do výroby aj vzdelávania
digitalizácia dát a procesov
zlepšenie potenciálu vzdelávania a zamestnanosti na Slovensku
modernizácia výučby aj učební na stredných a vysokých školách
zlepšenie znalostí a zručností študentov a pedagógov
budovanie partnerstiev a spolupráca s donorskými štátmi
vyhliadky na ďalšie spoločné projekty.
Ďakujeme všetkým donorským partnerom, Veľvyslanectvu Nórskeho kráľovstva, Národnému kontaktnému bodu a prijímateľom, ktorí prispeli k úspechu Programu.
Info aj na LinkedIN.
Úrad vlády Slovenskej republiky ako Vykonávateľ komponentu 9 Plánu obnovy a odolnosti oznamuje v rámci výzvy Preklenovacie ERC granty s kódom 09I01-03-V05 Zmenu výzvy č. 1, ktorá nadobúda účinnosť 17.10.2024.
Predlžuje sa uzávierka výzvy: Termín uzavretia: po vyčerpaní finančných prostriedkov, najneskôr 31.1.2025.
Všetky súvisiace zmeny vo výzve, v prílohách, ako aj oznamy k zmene sú zverejnené pri samotnej výzve na tomto linku: